а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткине

поткинат; поткини, поткинете; поткинав, поткинаа; поткинал; (ќе) поткинев, (ќе) поткинеа; (ќе) поткинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18200
1. Скине малку или дел (врв, крај) од нешто.
Англиски: break off Албански: këpus, pres
Примери:
Ги поткина долните ливчиња на цветот.
2. откине, отсече
Англиски: tear off Албански: këpus, pres
Примери:
Вратот ќе ти го поткинам како врапче.
Ќе си ја поткине ногата, ако продожи така да тегне.
3. (се поткине) се откине, се отсече
Англиски: cut off Албански: këputet, pritet
Примери:
Беше и се поткинала раката.
Изведенки
1. поткинува несв.
(се) поткинуваат
2. поткинување ср.
глаг. им.