а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткваси

потквасат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41042
Стави квас, маја во пресно млеко.
Албански: zë, tharmoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа му стави маја на млекото и го поткваси.
Изведенки
1. потквасува несв.
потквасуваат
2. потквасување ср.
глаг. им.