а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткаже

поткаже, поткажат; поткажи, поткажете; поткажав, поткажаа; поткажал; поткажан; (ќе) поткажев, (ќе) поткажеа; (ќе) поткажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12372
1. Тајно пријави, издаде некого.
Англиски: betray Албански: spiunoj
Примери:
Тој ги поткажа на полицијата.
Тој ги поткажа сите виновници.
2. Каже нешто тивко, со шепотење.
Англиски: prompt Албански: pëshpërit
Примери:
Не ќе можеше да го реши тестот, ако тој не му поткажа неколку одговори.
3. Каже нешто кришум.
Англиски: reveal Албански: zbuloj, demaskoj
Примери:
Сигурно му има поткажано некој за некни.
4. Каже нешто заобиколено, најави нешто во прикриена форма.
Англиски: hint Албански: paralajmëroj
Примери:
Тој само ми поткажа и јас веднаш се сетив.
Изведенки
1. поткажува несв.
поткажуваат
2. поткажување ср.
глаг. им.