а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посочи

посочат; посочил; посочен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5856
1. Покаже нешто.
Англиски: point Албански: përcaktoj, tregoj
Примери:
Ќе посочиме на неколку дела од авторот.
Тој го посочи него како пример за добар работник.
Посочи со прст.
2. Определи нешто.
Англиски: determine Албански: përcaktoj, determinoj
Примери:
Посочи ги сличните примери од другите текстови!
Изведенки
1. посочува несв.
посочуваат
2. посочување ср.
глаг. им.