а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

последователно

Вид збор: Прилог
Ранг: 15431
1. едноподруго
Англиски: sequentially
Примери:
Беше донесено решение одделните томови да се печатат последоватено.
2. доследно
Англиски: consequently
Примери:
Сите прописи последователно се применуваат.
Изведенки
последователност ж.