а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

последица

мн. последици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 912
Тоа што произлегува од некакво дејство или состојба; тоа што е резултат од некоја причина.
Англиски: consequence, impact Албански: pasojë
Примери:
Кога ќе ја отстранат причината, ќе исчезне и последицата.
Како секогаш, без да му мислеи за последиците, истрча од портата