а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послание

мн. посланија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27325
1. Официјално, писмено обраќање од владарот до народот или до законодавното тело.
Англиски: edict Албански: të drejtuarit me shkresë
Употреба: Историја , Религија
Примери:
Кралот пратил послание до сиот народ.
2. Литературна творба во вид на писмо, на обраќање до некого.
Употреба: Литература
Примери:
Тогаш беше испратено Поетското послание од Струга до светот.
3. Апостолско писмо во Новиот завет.
Англиски: epistle Албански: letër Apostuj në Testamentin e ri
Употреба: Црковен термин
Примери:
Апостолско послание.