а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поскуси

поскусат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46566
1. Скуси малку, донекаде.
Англиски: shorten Албански: shkurton
Примери:
Не знаеше што да прави за да го поскуси времето.
2. (се поскуси) Се скуси малку, донекаде.
Англиски: shorten Албански: shkurtohet pak
Примери:
Панталоните му се беа поскусиле од перењето.
Изведенки
поскусува несв.
(се) поскусуваат