а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поскура

мн. поскури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10326
Обредно лепче од квасено пресно тесто, симбол на Телото Христово, што служи за причестување во православната црква.
Англиски: altar bread
Употреба: Црковен термин
Примери:
Со поскура и со шише вино одевме да се причестиме.
Изведенки
поскурче ср.
мн. поскурчиња