а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поскроти

поскротат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скроти малку, донекаде.
Англиски: tame Албански: zbut pak
Примери:
Со годините тој ја поскроти својата нарав.
2. (се поскроти) Се скроти малку, донекаде.
Англиски: calm down Албански: zbus, qetësohem pak
Примери:
Коњот беше вознемирен, но подоцна се поскроти.
Изведенки
поскротува несв.
(се) поскротуваат