а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поскока

поскокаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28389
Скока малку, кратко време.
Англиски: jump
Примери:
Поиграа, поскокаа и се изморија.