а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поскита

поскитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49484
1. Помине некое време во скитање.
Англиски: tramp Албански: endem
Примери:
Доста поскитав дури ја најдов куќата.
2. Прошета малку.
Англиски: walk Албански: endem, shetis pak
Употреба: Разговорно
Примери:
Иди поскитај малку за да се смириш.