а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посинува

посинуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 49907
1. Законски усвојува, посвојува дете.
Англиски: adopt Албански: adoptoj, birësoj
2. Обојува или добива сина боја.
Англиски: dye blue Албански: kaltërsoj