а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посини

посинат; посини, посинете; посинев, посинеа; посине; посинив, посинија; посинил; посинет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19425
1. Законски усвои, посвои машко дете, давајќи му ги сите права на син.
Англиски: adopt Албански: birësoj, adoptoj
Употреба: Правда
Примери:
Жената сакала да го посини момчето.
2. Законски усвои, посвои дете, давајќи му ги сите права како на родено дете.
Англиски: adopt Албански: adoptoj, birësoj
Употреба: Правда
3. Направи нешто сино.
Англиски: dye blue Албански: bëj kaltër
Примери:
Мастилото му го посини ракавот на кошулата.
4. Стане син, добие сина боја.
Албански: kaltërsohet, mavitoset
Примери:
Рацете им посинеа од студот.