а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посинет

посинети
Вид збор: Придавка
Ранг: 24186
1. Што е законски усвоен.
Англиски: adopted son
Примери:
Тој бил посинет од една фамилија.
2. Што има, што добил сина боја.
Англиски: blue
Примери:
Таа ги стегнала посинетите усни.