а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посере

посерат; посери, посерете; посрав, посраа; посрал, посран; посерев, посереа; посерел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13955
1. Изврши голема нужда врз / на нешто.
Англиски: shit Албански: dhij
Употреба: Вулгарно
2. Расипе, упропасти нешто.
Англиски: screw Албански: dhij, prish
Употреба: Вулгарно , Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Ја посрал работата.
3. (се посере) Изврши голема нужда.
Албански: dhihem
Употреба: Вулгарно
Примери:
Тие се посрале од страв.
Изведенки
1. посерува несв.
(се) посеруваат
2. посерување ср.
глаг. им.