а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посведочи

посведочат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11221
1. Покаже, докаже, потврди нешто со сведочење, како сведок.
Англиски: testify Албански: dëshmoj
Примери:
Вие ќе треба само да посведочите во врска со некои тези на обвинението.
2. Даде доказ за нешто, докаже, покаже.
Англиски: prove Албански: dëshmoj, vërtetoj
Примери:
Примерите ни посведочија за потеклото на ѕекстилот.
3. (се посведочи) Се убеди, се увери во нешто.
Англиски: convince Албански: vërtetohet, bindet
Изведенки
1. посведочува несв.
(се) посведочуваат
2. посведочување ср.
глаг.им.