а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразен

поразени
Вид збор: Придавка
Ранг: 8311
1. Што се однесува на пораз.
Англиски: defeated
Примери:
поразена класа
2. Што значи, што претставува пораз.
Англиски: disastrous
Примери:
поразни резултати
поразни последици
поразна критика
3. Што вчудовидува, запрепасува.
Англиски: devastating
Примери:
поразна глетка
Тој дојде до едно поразно сознание за својата постапка.
Изведенки
поразен м.
мн. поразени
Тој што претрпел пораз, неуспех.
Пример: На крајот од натпреварот победниците се ракуваа со поразените.