а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрогледа

попрогледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прогледа малку, донекаде.
Англиски: see
Примери:
Ги премачка очите со мраз и попрогледа.
2. Почне малку, донекаде да ги сфаќа работите.
Англиски: understand
Примери:
Дури сега попрогледавме, откако тој ни ги отвори очите.
3. Стекне знаење, се просвети малку.
Примери:
Откако се описменив, попрогледав.
Изведенки
попрогледува несв.
попрогледуваат