а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поприми

попримат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19985
земе, преземе, стане
Англиски: turn
Примери:
Неговиот глас поприми заканувачки тон.
Изведенки
поприма несв.
попримаат
Пример: Поприма опасни димензии.