а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попригледа

попригледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Води грижа за некого некое време, определен период.
Примери:
Таа го попригледа дури беше болен.
2. Внимава малку на некого или нешто.
Примери:
Тој го задолжи да попригледне како се одвиваат работите во рудникот.
Изведенки
1. попригледне св.
попригледнат
2. попригледува несв.
попригледуваат
повт.
3. попригледнува несв.
попригледнуваат
повт.