а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреченост

(едн.) попреченоста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23173
Телесна или духовна неспособност.
Англиски: disability
Примери:
лица со попреченост