а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поплиска

поплискаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Излива малку, некое време вода или друга течност со силно замавнување.
Англиски: splash Албански: stërpik, spërkat
Примери:
Го поплиса дворот со вода и фати да мете.
2. За дожд - силно врне некое време.
Албански: spërkat, rresh shi
Примери:
Ќе поплиска дождот уште малку и ќе престане.
3. (се поплиска) Се плиска малку, кратко време.
Англиски: splash Албански: spërkatem pak
Примери:
Си го поплиска лицето со вода за да се расони.