а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поперчи

(се) поперчат
Вид збор: Глагол, свршен
Се перчи, се петели кратко време.
Англиски: puff up
Примери:
Излезе да ја видат и да се поперчи малку пред нив.