а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попее

попеат; попеј, попејте; попеав, попеаја; попеал; попеан; (ќе) попеев, (ќе) попееја; (ќе) попеел; попеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28098
1. Пее малку, извесно време.
Англиски: sing Албански: këndoj pak
Примери:
Попеаја некое време во придружба на тамбура.
Славејчето попеа и запре.
2. Чита малку, кратко време.
Англиски: read Албански: këndoj, lexoj
Употреба: Архаизам
Примери:
Попеал малку од писмото.
Изведенки
1. попева несв.
попеваат
2. попевање ср.
глаг. им.