а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понира

понираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21929
1. За вода, за река понорница - влегува вземи и се губи.
Англиски: sink Албански: zhytet nën tokë
Употреба: Геологија
Примери:
Во тоа поле извира, низ него протекува и за некој километар понатаму од изворот понира рекичката Врело.
2. Вникнува длабоко, навлегува во длабичината на нешто.
Англиски: sink in Албански: zhytet thell
Употреба: Преносно значење
Примери:
Личностите од романот ја немаат онаа длабочина која понира внатре во нагонските и скриените импулси.
Изведенки
понирање ср.
глаг. им.