а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаша

(се) понашаат; понашал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 45970
1. се двоуми, се мисли
Англиски: waver
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Примери:
Не нашај се, понашај се, еј млада невесто.
2. се гордее
Англиски: pride
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Примери:
Има мајка сребрен прстен, со него се понашa.
3. Се занесува, се прави важен.
Англиски: puff up
Употреба: Разговорно
Примери:
Немој да ми се понашаш.
Изведенки
понашува несв.
(се) понашуваат