а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понатовари

понатоварат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натовари уште малку.
Англиски: load Албански: ngarkoj edhe pak
Примери:
Ја понатовари колата со багаж.
2. Натовари, оптовари дополнително.
Англиски: burden Албански: ngarkoj, rëndoj
Примери:
Ова лето го понатоварија со дополнителни задолженија.