а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помија

мн. помии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13328
Течни отпадоци од храна.
Англиски: muck
Примери:
Затворениците реагираа против помијата која им се даваше за ручек.
Им истури помија на свињите.