а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помилува

помилуваат; помилувал; помилуван
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5424
1. Милува малку, кратко време.
Англиски: caress Албански: përkëdhel, ledhatoj
Примери:
Го помилува детето по обравчињата.
2. Прости или намали казна на осуден.
Англиски: pardon Албански: falje dënimi, amniston
Употреба: Правда
Примери:
Претседателот на државата со указ помилува десет затвореници.
Изведенки
помилување ср.
глаг. им.