а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пометне

пометнат; пометни, пометнете; пометнав, пометнаа; пометнала; пометнев, пометнеа; пометнела
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24816
Прекине бременост; изврши абортус.
Англиски: abort
Употреба: Медицина
Примери:
Како последица на несреќата девојката пометнала.
Изведенки
пометнува несв.
пометнуваат