а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поместен

поместениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18215
1. (глаг. прид.) помести
Англиски: shifted
Примери:
поместени вредности
2. Што се поместил од умот.
Англиски: insane
Употреба: Преносно значење
Примери:
Старата пискаше како поместена
3. Што е објавено во печат, книга, издание.
Англиски: published
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Поместена статија.