а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помери

(се) померат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28333
Се мрдне од умот, полуди.
Англиски: go crazy
Примери:
По сите настани што и минаа преку глава, кутрата се помери.
Изведенки
1. померува несв.
(се) померуваат
2. померување ср.
глаг. им.