а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помен

мн. помени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13253
1. Обред во чест и спомен на починат.
Англиски: commemoration Албански: përkujtim
Примери:
Правеа помен за покојникот.
2. Обично со негација - трага, останка.
Англиски: trace Албански: përkujtim
Примери:
Нема ни помен ни траг од него.