а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помачи

(се) помачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16261
Се потруди, вложи напор.
Англиски: make an effort
Примери:
Се помачија околу куќата.
Тој се помачи да стане.