а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поматка

поматкаат; поматкал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47300
1. Мати нешто кратко време.
Албански: mashtroj
2. Лаже, мами кратко време.
Англиски: cheat Албански: gënjej, bëj hile
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го поматка така, некое време и на крај го остави.
3. Задржи некого или нешто кратко време, некое време.
Англиски: keep busy Албански: mashtroj, mbaj, ndal
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Поматкај го уште малку додека да дојдам.
4. (се поматка) Се матка, бесцелно оди ваму-таму.
Англиски: stroll Албански: ec lart posht
Примери:
Се поматка по дуќаните, колку да му мине времето.