а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помасира

помасираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Масира малку, кратко време.
Англиски: massage
Употреба: Медицина
Примери:
Помасирај ми го малку вратот.
2. Здодева малку.
Англиски: bore
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ајде уште малку остави го да те помасира со глупостите!