а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помамен

помамниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 43327
1. Што е обземен од помама.
Англиски: enraged
Примери:
Помамен од крвта што си ја виде на рацете, тој јурна кон непријателот
2. похотен
Англиски: full of relish
Примери:
Помамна жена.
Изведенки
1. помамно прил.
Пример: Помамно јурна кон непријателот.
2. помамност ж.