а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуфинален

полуфинални
Вид збор: Придавка
Што се однесува или што се игра во полуфинале.
Англиски: semifinal
Употреба: Спорт
Примери:
Полуфинална средба.
Полуфинален натпревар.