а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полузрел

полузрели
Вид збор: Придавка
Ранг: 36623
1. Донекаде, недоволно зрел.
Англиски: unripe
Примери:
Полузрели плодови.
Полузрела лубеница.
2. несериозен, незрел, нестасан
Англиски: immature
Примери:
Полузрели момчиња.