а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полугодие

мн. полугодија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22643
Половина учебна година или време од половина година.
Англиски: half-year
Примери:
Учениците покажаа подобар успех во второто полугодие.
Направивме завршна сметка за првото полугодие.