а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полно

Вид збор: Прилог
Ранг: 2128
Во големо количество, многу.
Англиски: plenty
Примери:
Таму имаше полно деца дојдени од селата.