а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полноправен

полноправниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33035
Што ги има пред законот сите права, овластен, ополномоштен.
Англиски: fully entitled
Примери:
Полноправен член на академијата.
Полноправен застапник.
Полноправен учесник.
Изведенки
1. полноправно прил.
Пример: Сите учествуваат полноправно.
2. полноправност ж.