а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полнолетник

мн. полнолетници
Вид збор: Именка, машки род
полнолетно лице
Англиски: legal age
Употреба: Правда
Примери:
Тие се сега полнолетници и нив ги гони законот.
Изведенки
1. полнолетничка ж.
мн. полнолетнички
2. полнолетнички прид.
полнолетничкиот
Пример: полнолетнички затвор полнолетничка правда полнолетничка казна