а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полнолетен

полнолетниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16740
Што е на возраст кога се добиваат според закон сите граѓански права и должности.
Англиски: legal age
Употреба: Правда
Примери:
Полнолетна девојка.
Полнолетни лица.
Изведенки
полнолетност ж.