а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полнокрвен

полнокрвниот
Вид збор: Придавка
1. Што има силна и здрава крв.
Употреба: Медицина
2. Што е од чиста, немешана раса.
Англиски: thoroughbred
Примери:
Полнокрвен арапски коњ.
Полнокрвен шарпланински пес.
3. Богат, што изобилува со настани.
Англиски: lively
Употреба: Преносно значење
Примери:
Полнокрвна претстава.
Полнокрвна забава.
Полнокрвен концерт.
Полнокрвен живот.
Изведенки
1. полнокрвно прил.
Пример: Тој живее полнокрвно на сцената.
2. полнокрвност ж.