а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полноглавец

мн. полноглавци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17782
1. Развиено јајце од жаба.
Англиски: tadpole Албански: fulterëz, vezë e zhvilluar bretkoce
Употреба: Зоологија
Примери:
Во барата имаше многу полноглавци.
2. Тој што е ограничен, што многу учи и не го интересира ништо друго.
Англиски: egghead Албански: njeri i kufirzuar
Употреба: Иронично , Преносно значење , Разговорно
Примери:
Во класот имавме двајца полноглавци со сите петки.