а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полновреден

полновредниот
Вид збор: Придавка
1. Што е со полна вредност, обично за храна.
Англиски: full
Примери:
Полновредно млеко.
Полновредна храна.
2. Ценет, со полна цена.
Англиски: high value
Примери:
Полновредни резултати.
Полновредни достигнувања.
Изведенки
1. полновредно прил.
Пример: Полновредно опстојува.
2. олновредност ж.