а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полноважност

(едн.) полноважноста
Вид збор: Именка, женски род
Полна важност, правно важечка вредност.
Англиски: legal force
Употреба: Правда
Примери:
Овој закон има полноважност од денот на донесувањето.
Решението има полноважност.