а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полноважен

полноважниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 48606
Што е со полна важност, со правилно утврдена важечка вредност.
Англиски: valid
Употреба: Правда
Примери:
Полноважечко решение.
Полноважечка диплома.
Изведенки
полноважно прил.
Што се одвива на начин што е правно во сила.
Пример: Тие решаваа полноважно.